Niektórzy z naszych czytelników po przeczytaniu nagłówka artykułu mogą się oburzyć i powiedzieć: „Przecież sezon rowerowy trwa cały rok!”- wiemy i jesteśmy tego jak najbardziej świadomi, jednak należy tutaj wspomnieć, że przynajmniej połowa miłośników jednośladów przez cały okres jesienno-zimowy chowa sprzęt w domu lub garażu (ważne, aby nie pod „chmurką”). Gdy pogoda za oknem zachęca do aktywniejszego spędzania czasu na świeżym powietrzu, warto zainteresować się swoim rowerem i wykonać kilka prostych czynności konserwujących, aby podczas całego sezonu móc w pełni korzystać z uroków tego wspaniałego sportu. Poniżej kilka przydatnych wskazówek dla każdego cyklisty.

Obowiązkowe mycie i smarowanie

rowerzysta.jpg

Najpierw trzeba pozbyć się błota, kurzu oraz tłuszczu, nie pomijając żadnej części roweru– ważną sprawą jest wyczyszczenie zębatek, piasty, kółka przerzutek oraz innych części układu napędowego. Następnie przychodzi moment smarowania wielu newralgicznych miejsc, takich jak suporty, stery, linki lub hamulce. Wykonując tę czynność, pamiętajmy, że łańcuch powinien być mokry w środku i suchy na zewnątrz, dzięki temu podczas jazdy nic nie będzie skrzypieć ani piszczeć (trzeba umieścić po kropli oleju przy każdym ogniwie, odczekać aż wpłynie we wszystkie zakamarki i przetrzeć szmatką). Dodatkowo warto także odkręcić pedały, wyczyścić gwinty i umieścić na nich odrobinę smaru. Jeśli rower wyposażony jest w amortyzator, to również należy go regularnie smarować – wtedy zużywa się on znacznie wolniej.

Sprawdź


Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Przygotowując sprzęt do jazdy, nie można zapomnieć o ogumieniu – opony rowerowe także wymagają skontrolowania. Czasem zdarza się, że guma w nich bywa odkształcona, a główną przyczyną tego stanu jest przede wszystkim brak powietrza, dlatego też niekiedy pompka do roweru może okazać się niewystarczająca i konieczna będzie wymiana opon. Przed pierwszym wyjazdem sprawdźmy ciśnienie - przykładowe wynosi od 2.5 – 5 Bar. Warto kierować się zaleceniami, które znajdują się w książce serwisowej lub instrukcji pojazdu i wiedzieć, że niższe ciśnienie zagwarantuje lepszą przyczepność oraz większy komfort, gdy cyklista porusza się po nierównościach, jednak wyższe zmniejszy opory toczenia, sprawiając, że dziury w jezdni będą bardziej odczuwalne.

Sprawdź


Kontrola hamulców

Przy okazji wiosennego przeglądu sprawdźmy, jaki jest stan klocków hamulcowych. To bardzo ważna kwestia bezpośrednio związana z bezpieczeństwem kierującego, dlatego koniecznie przed pierwszą wyprawą trzeba dokładnie wyczyścić obręcze (jeśli mowa o hamulcach szczękowych) lub odtłuścić tarcze.  Zawsze pamiętajmy o tym, że powinny być one w nienagannym stanie technicznym – pozwalają skrócić drogę hamowania i skutecznie zatrzymują ruch kół w nagłych sytuacjach. Poza tym, polskie prawo nakazuje kierującemu jednośladem posiadanie minimum jednego sprawnego hamulca, dlatego też, dbanie o klocki może uchronić przed mandatem. Układ hamowania ma również duży wpływ na komfort jazdy – jeśli hamulce rowerowe są źle wyregulowane mogą być przyczyną pisków i ocierania o obręcz lub oponę, zatem warto je regularnie serwisować.

Sprawdź


Centrowanie kół

Kolejny krok to sprawdzenie, czy koła rowerowe kręcą się prosto, czy obręcze nie są powykrzywiane. W tym celu należy obrócić pojazd do góry kołami i nimi zakręcić. Zarówno w płaszczyźnie pionowej i poziomej powinny one obracać się prosto. Niektóre z drobnych usterek można wyregulować samodzielnie przy pomocy uniwersalnego klucza do szprych, a z innymi lepiej udać się do serwisu.

Sprawdź


Linki i pancerze bez rdzy

Przed pierwszą wycieczką rowerową trzeba sprawdzić także stan pancerzy oraz linki przerzutek. Jeśli pojazd stał w dość suchym miejscu, powinny być w porządku, jeżeli jednak podczas dokładniejszego oglądu widać rdzę, oznacza to konieczność wymiany. Jazda z takimi zardzewiałymi elementami nie będzie ani przyjemna, ani w pełni bezpieczna, gdyż będą one, stawiać opór podczas hamowania i zmiany przełożeń, co może powodować mylne wrażenie o wadliwych przerzutkach. Wymiana pancerzy i linek w rowerze jest procesem niezwykle prostym i intuicyjnym; po wyborze odpowiednich produktów wystarczy je umieścić w miejscu zdemontowanych elementów. Jeżeli będzie taka potrzeba, przy pomocy specjalnego narzędzia można skrócić ich długość.

Sprawdź


Oświetlenie rowerowe – ważna rzecz!

Lampki do roweru są jednymi z ważniejszych elementów znajdujących się w każdym rowerze, ponieważ w dużym stopniu odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze, szczególnie wieczorem. Po zimie warto sprawdzić czy baterie dalej działają (mogą również ulec wylaniu). Doposażając pojazd przed sezonem, zainwestujmy w porządne lampki od sprawdzonych producentów, które zapewnią długotrwałe świecenie. Oświetlenie rowerowe nie spowoduje, że rowerzysta będzie lepiej widział drogę przed sobą, ponieważ takie lampki są po prostu za słabe, jednak służą one głównie do tego, aby dać innym użytkownikom znać, że w ich kierunku zbliża się rower – ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki tym niepozornie wyglądającym akcesoriom można uniknąć zderzeń i tragicznych wypadków.

Sprawdź

oswietlenie.png


Dokręcenie śrub

Kolejną istotną sprawą jest dokręcenie wszystkich mniejszych elementów oraz sprawdzenie, czy nigdzie nie ma luzów. Najważniejsze miejsca to ośki pedałów, oś suportu (należy złapać pedały z dwóch stron i poruszać korbą na boki), stery rowerowe (kręcenie kierownicą i nasłuchiwanie niepokojących dźwięków, sprawdzenie łożysk). Każdy luz dobrze jest wyeliminować, wtedy części zużywają się znacznie wolniej bez większych problemów ze sprzętem.

Sprawdź


Inne akcesoria rowerowe

Przygotowania do pierwszych wiosennych zjazdów to nie tylko sprawdzenie pojazdu pod względem technicznym. Warto również bliżej przyjrzeć się najrozmaitszym akcesoriom rowerowym, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo. Do takich gadżetów bez wątpienia możemy zaliczyć kask oraz uniwersalne zapięcie. Co więcej, bidon lub sakwa z pewnością sprawdzą się na długich dystansach przy modelach crossowych, a nowoczesny kosz rowerowy będzie idealnie współgrał z pozostałymi komponentami roweru miejskiego.

Sprawdź


Odpowiednie przygotowanie roweru do sezonu (również konserwacja przeprowadzona w domowych warunkach) zapewni każdemu cykliście mnóstwo przyjemności z wiosennych przejażdżek. Warto pamiętać, że nawet podstawowy przegląd sprzętu, w tym wymiana i nasmarowanie niektórych części, znacznie poprawi komfort jazdy, bez obawy o nagłą awarię, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo na drodze.