Ciekawostki z rowerowego świata

Nie od dziś wiadomo, że jazda rowerem korzystnie wpływa na poprawę kondycji i samopoczucia. Ponadto, wycieczki jednośladem to także wspaniała forma rekreacji, odpoczynku. Podczas takiej podróży można podziwiać piękno przyrody, jak również krajobrazy miast i miasteczek. Niedługo rozpoczniemy kolejne przygotowania do sezonu, ale zanim to nastąpi, przygotowaliśmy kilka ciekawostek dotyczących rowerów – mamy nadzieję, że zarówno amatorzy, jak i bardziej doświadczeni sportowcy znajdą dla siebie coś interesującego i zaskakującego jednocześnie.

Historia roweru

Niektórzy zastanawiają się, kiedy i gdzie właściwie powstał mechanizm, który po dziś dzień jest tak popularny wśród milionów ludzi na świecie. Wszystko zaczęło się we Francji – hrabia Mède de Sivrac zbudował prototyp roweru w 1765 lub 1790 roku, ale nie można było nim sterować. Kilkadziesiąt lat później, Karl Freiherr Drais von Sauerbronn – niemiecki wynalazca zbudował pierwowzór jednośladu (patent – 1818), tzw. maszynę biegową (drezyna). Pojazd wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi. Prędkość ok. 13–15 km/h. Obecnie to rozwiązanie stosowane jest w przypadku najmłodszych – rowerki biegowe dla dzieci cieszą się ogromną popularnością.

Sprawdź


W 1839 roku szkocki kowal Kirkpatrick MacMillan zaprojektował i zbudował mechanizm, który został skonstruowany z dwóch pionowych prętów, przymocowano je wahliwie do kierownicy i połączono przegubowo prętami z korbami. Dzięki temu tylne koło rowerowe odpowiadało za napęd.

Sprawdź


Pierre Michaux – francuski serwisant powozów, w 1861 roku dodał do drezyny pedały, umiejscowił je w przednim kole. Dzięki temu rewolucyjnemu odkryciu Michaux wraz ze swoim synem otworzył fabrykę welocypedów (tak nazywano ówczesny rower) i rozpoczął tym samym produkcję wysokich jednośladów, znanych dziś między innymi ze starych zdjęć bądź filmów.

Sprawdź

W latach 1884–1885 John Kemp Starley angielski przemysłowiec i wynalazca opracował pierwowzór roweru współczesnego. Został on wyposażony w koła o równej wielkości, posiadał kierownicę połączoną z widelcem oraz tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową. Nazwał pojazd „rover”, co oznacza wędrowca, stąd też pochodzenie polskiej nazwy.


Gumowe, pełne opony rowerowe były bardzo popularne wśród pierwszych kolarzy – używano ich aż do roku 1888, gdy szkocki lekarz i wynalazca John Boyd Dunlop opatentował oponę pneumatyczną, co sprawiło, że jazda stała się znacznie wygodniejsza. Warto pamiętać o tym, że kształt pojazdu od tego czasu zmienił się jedynie nieznacznie.

Sprawdź


Pod koniec XIX stworzone pierwsze systemy zmiany przełożeń, a Andre i Edouard Michelin wynaleźli dętkę rowerową z wentylem, co zwiększyło przyczepność kół. Przełom wieków i kolejne lata to nieustanna ewolucja jednośladów. Kolejno, wymyślano coraz to nowsze rozwiązania usprawniające ich działanie. Pojawiły się pierwsze hamulce, dynama, a także prędkościomierze i pojazdy dla kobiet. Z biegiem czasu, powszechny dostęp do rowerów sprawił, że znacznie zmniejszyło się użycie koni czy powozów, pojawiły się pierwsze trasy, wyścigi kolarskie cieszyły się ogromną popularnością, a jazda na nich była również wyznacznikiem stylu oraz społecznych trendów.

Sprawdź

Rowerowe ciekawostki

Zdrowie i nauka

  • Od wielu lat naukowcy donoszą, że ludzie regularnie korzystający z tego rodzaju aktywności mają mniejsze skłonności do takich chorób jak otyłość, cukrzyca, udary, choroby serca, a także różne rodzaje raka. Kolarze nie tylko zyskują kilka dodatkowych lat życia, ale dbają jednocześnie również o swoją kondycję psychiczną – mają o wiele większe szanse na uniknięcie demencji w wieku podeszłym. 
  • Z badań, w których brało udział ponad 260 tys. osób, wynika, że dojeżdżanie do pracy na rowerze o 41 proc. zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu. 
  • Jazda rowerem, podobnie jak każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych, stymuluje hipokamp – element układu limbicznego odpowiedzialny za pamięć. 

Wpływ na środowisko

  • Cykliści mają ogromny wpływ na środowisko. W badaniu przeprowadzonym w 2011 roku przez Europejską Federację Rowerową (European Cycling Federation) porównano średnie emisje rowerów zwykłych i elektrycznych z innymi środkami transportu, biorąc przy tym pod uwagę środowiskowy koszt ich produkcji oraz użytkowania. W przypadku tych pierwszych uwzględniono też dodatkowy wydatek energetyczny w postaci spalonych kalorii. Według obliczeń emisja na każdy kilometr pokonany zwykłym rowerem wynosi 21 gramów CO2, elektrycznym 1 gram więcej. W przypadku samochodów wynik to 271 gramów na kilometr na osobę oraz 101 gramów na kilometr na pasażera autobusów.

Rekordy, statystyki i garść przydatnych informacji

  • Na całym świecie istnieje obecnie ponad miliard rowerów, a najwyższa prędkość osiągnięta na nim siłą ludzkich mięśni to 280,55 km/h. Rekord ten należy do Brytyjczyka Neil’a Campbell’a, który 17 sierpnia 2019 roku przejechał na lotnisku Elvington w północnym angielskim regionie Yorkshire dystans 200 metrów właśnie z tą prędkością.
  • Najlżejszy rower na świecie stworzyła w 2011 roku firma Fairwheel Bikes z Tucson w Arizonie (USA) . Waży zaledwie 2,7 kg, a jego cena to ponad 40 tysięcy dolarów.
  • 25 marca 1988 roku Australijczyk Neville Patten przejechał aż 4 metry na skonstruowanym przez siebie modelu, który miał koła o średnicy 1,9 cm i tym samym stał się najmniejszym rowerem na świecie. Z kolei największy jednoślad opracował Didi Senft z Niemiec. Miał 3,7 metra wysokości i aż 7,8 metra długości!
  • Podczas jazdy bez wątpienia należy stosować środki ostrożności. Wszelkiego rodzaju odzież rowerowa, buty oraz kaski rowerowe są wskazane dla wszystkich cyklistów. Przy okazji, warto wiedzieć, że te ostatnie z wymienionych akcesoriów stanowią świetną ochroną, ale jedynie do 20 km/h. Po jej przekroczeniu znacznie spada ich skuteczność.
    Sprawdź kask rowerowy
  • Niekiedy w przestrzeni publicznej spotykamy się z pomalowanymi na biało rowerami, które stoją w różnych miejscach w mieście oraz poza nim. Przy takich konstelacjach często znajdują się tabliczki – te swoiste pomniki są upamiętnieniem dla rowerzystów, którzy zginęli tragicznie w wypadkach drogowych.
  • Jednoślady stanowią aż 30% transportu publicznego w ich światowej stolicy – Holandii. Nie od dziś wiadomo również, że jest ich tam o wiele więcej niż mieszkańców. Co więcej, w Amsterdamie są tak popularne, że na jednego mieszkańca przypada 1 i 1/10. Od 250 do 300 przejażdżek rowerowych odbywa rocznie statystyczny mieszkaniec tego kraju. Oznacza to, że średnio 5-6 razy w tygodniu wsiada na swój pojazd.
  • Skórzane siodełko rowerowe Brooks B17 jest produkowane w niezmieniony sposób od 122 lat!
    Sprawdź
  • Największa ilość osób na rowerze to...19 osób! Rekord został ustanowiony w 1988 roku przez grupkę Indonezyjczyków! Z kolei Christian Adam z Niemiec przebył dystans ponad 60 kilometrów w ciągu 5 godzin i 9 minut jadąc na rowerze tyłem, jednocześnie grając na skrzypcach!
  • Najsłynniejszy wyścig kolarski świata – Tour de France po raz pierwszy odbył się w 1903 roku. Całkowita długość trasy wyścigu liczy obecnie ponad 3000 kilometrów, choć w przeszłości bardzo często przekraczała ona 4000 km, a między 1911 i 1931 – nawet 5000 km!

Mamy nadzieję, że historia oraz ciekawostki ze świata kolarstwa przypadną do gustu nie tylko znawcom tematu, ale także wszystkim przyszłym rowerzystom!