Początek roku to świetny czas na rozpoczęcie przygotowań do letniej lub jesiennej wyprawy rowerowej. Wielu osobom może się wydawać, że to zdecydowanie za wcześnie, jednak jeżeli do tej pory nie mieliśmy kontaktu z długimi wyjazdami turystycznymi na jednośladzie, warto poświęcić kilka miesięcy na dokładne rozplanowanie wymarzonej trasy. W tym okresie upewnijmy się też, że nasza kondycja oraz sprzęt pozwolą nam sprawnie i bezpiecznie uporać się z przejazdem na wyznaczonym odcinku. To, w jaki sposób przygotować rower zależy od bardzo wielu czynników, które będą miały wpływ na wygodę w trakcie podróży. Istotna jest też nasza znajomość zagadnień technicznych i umiejętność wykonania podstawowych prac naprawczych. Właśnie dlatego nie powinniśmy bagatelizować przygotowań pozwalających na późniejszych etapach poradzić sobie z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, jakie czekają w drodze na podróżujących rowerami. Zastanówmy się też nad tym, czy zamiast przejazdu solo, nie lepiej wybrać się w trasę grupą. Może to oznaczać nieco wolniejsze pokonywanie kilometrów, jednak z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa.

Przygotowanie sprzętu na wyprawę

mechanik rowerowy w warsztacie

Rower jest najważniejszym elementem każdego wyjazdu, więc zanim w ogóle na niego wsiądziemy, przeprowadźmy prace serwisowe i konserwacyjne. Jego odpowiedni model może też wpłynąć na nasz komfort w trakcie jazdy. Do długich podróży doskonale nadają się jednoślady trekkingowe zapewniające wygodę i możliwość łatwego montażu sakw. Inne rowery też się sprawdzą, jednak będą wymagały od nas poświęcenia większej ilości czasu na przygotowanie, a sama jazda może okazać się nieco bardziej wymagająca. Sakwy i specjalne torby rowerowe najlepiej nadają się do zapakowania wszystkich niezbędnych w podróży elementów. Zadbajmy o to, żeby wybrane modele miały przynajmniej ok. 30 kg udźwigu, a przy tym były wykonane z trwałych i wodoodpornych materiałów. Solidny GPS to urządzenia nieocenione na trasie, w zanadrzu warto mieć też na wszelki wypadek papierową mapę. Pozwoli nam to na poruszanie się po wyznaczonym szlaku nawet w przypadku awarii elektroniki. Wewnątrz sakw znaleźć muszą się natomiast wygodne ubrania, w tym takie, które ochronią nas przed deszczem i wiatrem; apteczka, zestaw naprawczy z zapasowymi dętkami i komplet akcesoriów do przygotowywania posiłków. Jeżeli nie chcemy korzystać z hoteli, konieczne będą także namiot i śpiwór.

Planowanie wyjazdu i trening

torba do roweru

Dobre przygotowanie oznacza sprawny i bezpieczny przejazd. W trakcie planowania pod uwagę musimy wziąć nie tylko to, że nie wszystkie drogi dostępne są dla jednośladów, ale też konieczność dostosowania trudności wyzwania do możliwości kolarza z najmniejszym doświadczeniem. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej turystycznych szlaków rowerowych rozciągających się na dużym obszarze, więc wybierając poruszanie się głównie po nich, nie będziemy zawiedzeni. Jednocześnie wzdłuż wybranych ulic oraz ścieżek możemy zaznaczyć wszystkie atrakcje, jakie mamy ochotę odwiedzić: muzea, restauracje i inne miejsca nadające się do odpoczynku. Jeżeli nie chcemy biwakować, numery do hoteli lub pensjonatów będą niezbędne. Na tym etapie powinniśmy też uwzględnić odległość, którą chcemy pokonywać każdego dnia i na jej podstawie rozpocząć treningi, aby przyzwyczaić ciało do długiego siedzenia na siodełku. Dzięki temu mięśnie nabiorą siły, a kondycja znacząco się poprawi. Im bardziej przyłożymy się na każdym z etapów przygotowań, tym mniej rzeczy zaskoczy nas podczas wyjazdu, co pozwoli nam cieszyć się czekającą nas przygodą.